Отива си едно горещо лято, в което най-често употребяваната дума е БЕЗВОДИЕ. От темата се вълнуват всички, тя се дискутира навсякъде. Заливат ни интервюта на всякакви „експерти“ с недостатъчна квалификация и опит, които охотно обясняват причините за липсата на вода в голям брой населени места и с лекота рисуват решенията на проблемите.
Безводие означава липса на вода. Структурата на проблема обаче е сложна. По данни на Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС), средно-многогодишната норма на възобновимите пресни водни ресурси за територията на страната ни за периода 1981 - 2018 г. е почти 100 млрд м³, към които транзитният принос на р.Дунав е около 75%.
Като абсолютен обем, иззетите пресни води за икономиката и домакинствата в страната в периода 2010-2018 са средногодишно около 5.7 млрд.м3. Най-големи количества се ползват за охлаждащи процеси в енергетиката, средногодишно 75% от общо използваните води в страната. Търсенето на вода за напояване на земеделски култури през 2018 г. се оценява на 291 млн.м3. Потреблението на вода от домакинствата в страната е относително устойчиво – 250-300 млн.м3. Обобщено за страната, дялът на общите загуби на вода от подадената вода от ВиК-операторите е около 56%, което означава почти 500 млн.м3.
Всичко това се отнася само до т.нар. ресурсна компонента, т.е. до наличието на определени водни ресурси на територията на страната ни. Това означава също така, че за питейно-битово водоснабдяване са необходими сравнително малка част от наличните водни ресурси. Проблемите са свързани основно с наличието и характеристиките на водоизточниците и със специализираната техническа инфраструктура.
Реките в България формират над 60% от водите си основно в рамките на 3-4 месеца през пролетта. Техният отток се характризира с подчертано висока неравномерност. Там където има язовири, те се пълнят в този период. Където няма такива обеми за съхраняване на отточни обеми, за часове до броени дни водите изтичат в р. Дунав, Черно море и Егейско море.
През 70-те и 80-те години на миналия век неслучайно имаше "бум" в проектирането и изграждането на язовири за питейно водоснабдяване. Построиха се яз."Среченска бара", яз."Асеновец", яз."Ново Паничарево".
Започна строителството на яз."Кюстендил", яз."Нейковци "за Трявна, яз."Черни Осъм" за Плевен, Ловеч и Троян, яз."Бяла" за Севлиево, яз."Индже войвода " за Южно Черноморие, яз.“Пловдивци" за Мадан и Рудозем, яз."Луда Яна" за Панагюрище.
Проектираха се яз."Младеж", яз."Жълти бряг", яз.“Ракочевица", яз."Хърсово", яз."Врачеш ", яз."Лакатица" и др.
През последните 30 години са завършени само яз. „Цанков камък“, яз."Пловдивци" и яз."Луда Яна", като на последния се довършват някои прилежащи съоръжения от водоснабдителната система. Всичко друго е изоставено и забравено. Обичайното обяснение е, че трябват много пари. Да трябват, но не са непосилно много и не са за една година.
Що се отнася до специализираната техническа инфраструктура, за последните 25 години има 2 стратегии, където ясно са посочени проблемите на инфраструктурата и необходимите средства за решаването им. Открит въпрос е, кой и как чете тези документи.
Всички основни сценарии за изменение на климата на Балканския полуостров са свързани със засушаване и повишаване на температурите и в този смисъл се очаква да става все по-горещо и все по-сухо в следващите десетилетия. Променената обстановка в страната ни – демографска и стопанска, налагат извършването на дългосрочни водностопански изследвания, които биха дали обосновано актуалната картина, колко нови язовири и къде е необходимо да се изградят, като особено внимание се обърне на незавършените проекти.
Проблемите с безводието за населението не могат са се решават в т.нар. „спешен порядък“ и „на парче“. Това са стратегически проблеми на развитието на страната ни, за които е необходима дългосрочна, целенасочена и компетентна държавна политика, основана на националния и обществен интерес.
На 15.02.2024 г. в зала 224 на Университета по архитектура, строителство и геодезия се проведе редовното отчетно-изборно събрание на Българското дружество по големите язовири (БДГЯ). Това беше първото такова събрание, проведено присъствено от октомври 2017 г. Поради редовното провеждане на годишни срещи, отчетният доклад на Председателя проф. Димитър Кисляков обхващаше само изминалата 2023 година. След приемането на доклада беше проведен избор на нов Управителен съвет и нов Контролен съвет. Съставът на новите управляващи органи вече е вписан в Търговския регистър и може да бъде видян тук>>
Българското дружество по големите язовири с подкрепата на Хидротехническия факултет на УАСГ организира годишна среща по случай Световния ден на водата 2023 година.
Срещата се проведе на 30. март 2023 г. от 16:00 часа в зала А-205 на Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), бул.”Хр.Смирненски” 1.
Цялото становище може да видите тук>> Уважаеми колеги, скъпи приятели,
днес отново честваме Световния ден на водата. За съжаление и тази година нямаме възможност да проведем традиционната научно-приложна конференция с годишно събрание на нашето Дружество - Национален комитет към ICOLD.
Политиката на ограничения във връзка с обявената пандемия и предстоящите избори изместват нашето внимание от проблемите, свързани с водата. За съжаление, за тях се сещаме или когато водните запаси застрашително намалеят (яз."Камчия" в края на миналата година), или когато наводнения рушат нашата жизнена среда, както в началото на тази година. Но на днешния ден трябва да си помислим за водата, за тази основа на нашия живот. Да помислим за нея като стихия с уважението на инженери-специалисти, които добре знаят старата поговорка в нашата професия: "Който има много вода и който има малко вода, трябва да строи много - преди всичко язовири." И с уважението на хора, които добре съзнават, че достъпът до чиста вода е изключителна благодат, привилегия и отговорност, които не се дават даром.
На този ден нека се замислим, колко съвестно и отговорно трябва да упражняваме своята професия. Нека управниците се замислят, че ние трябва да имаме условията да упражняваме професията си. А всички хора да си спомнят, че водата е нашият живот.
Честит Световен ден на водата! На Портала за обществени консултации към Министерски съвет е обявено
обществено обсъждане на проекта за нова Наредба за ползването на повърхностните води.Повече информация може да
намерите тук>> Цялото становище може да видите тук>> Цялото писмо може да видите тук>> На 15. октомври 2019 година, в Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН)
в София бе подписан Меморандум за сътрудничество и партньорство между ДАМТН и Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) за постигане на следните цели:
Подпомагане на ДАМТН от страна на УАСГ чрез предоставяне на изследователския опит и експертния потенциал на УАСГ за решаване на проблеми, свързани със
задълженията на ДАМТН във връзка с експлоатацията и надзора на язовирите в страната за гарантиране на тяхната сигурност.
Съдействие на ДАМТН в обхвата на нейните административни и технически възможности за повишаване качеството на учебния процес и обогатяване на обхвата
на научните изследвания в УАСГ с цел запазване и развитие на българското висше техническо образование за подготвянето на специалисти с необходимите знания и
умениязауспешнапрофесионална реализация в конкурентна среда в областта на дейност на ДАМТН.
Меморандумът бе подписан от Председателя на ДАМТН инж. П.Горновски и Ректора на УАСГ проф. д-р инж. И.Марков В Бр. 9 на Държавен вестник от 31.01.2020 г.
е публикуван текстът на новата Наредба за условията и реда за осъществяване на техническата и
безопасната експлоатация на язовирните стени и на съоръженията към тях и за осъществяване на
контрол за техническото им състояние. Текстът на Наредбата може да бъде видян / изтеглен:
тук>>
Представени бяха следните специализирани доклади:
1) инж. Огнян Тодоров: „Филтри при насипните стени – проблеми и решения“
2) инж. Валентин Анастасов: „Дейности при преустройството на язовир „Порой“ във водоснабдителен“
Представените доклади предизвикаха интересни дискусии по поставените въпроси.
На срещата беше проведено и годишно отчетно събрание на Българското дружество по големите язовири (БДГЯ) –
Национален комитет на страната ни към ICOLD, на което беше представен отчет за дейността на Дружеството през 2022 г. и
финансов отчет за същия период. Двата документа бяха приети.
Становище по проект за решение на Министерския съвет за изменение и допълнение на Закона за водите
Световен ден на водата
Нова Наредба за ползването на повърхностните води
Приканваме Ви своевременно да изразите своето мнение.
Становище на Българското дружество по големите язовири по писмото на инж. В. Анастасов
.
Писмо от инж. Валентин Анастасов
.
Меморандум за сътрудничество и партньорство
.
Новата наредба
.