Последни новини
91-ва годишна среща на Международната комисия по големите язовири – ICOLD в Гьотеборг (Швеция)
91-ва годишна среща на Международната комисия по големите язовири – ICOLD в Гьотеборг (Швеция)
От 10. до 15. юни 2023 г. в Гьотеборг (Швеция) се проведе поредната 91-ва годишна среща на Международната комисия по големите язовири – ICOLD. В работата на този най-авторитетен форум в областта на язовирите в света взе участие председателят на Българското дружество по големите язовири (БДГЯ) – Национален комитет към ICOLD проф. д-р инж. Димитър Кисляков, който беше и единствен представител на страна ни. В научната програма на симпозиума в рамките на срещата е и единственият представен от страната ни доклад „A comparative study on the numerical response of a rockfill dam to artificially generated and recorded acceleration time-histories“ с автори Anton Tzenkov, Dimitar Kisliakov, Markus Schwager. В Технически комитет (ТК) „Изчислителни аспекти на анализа и проектирането на язовирни стени” (TC A “Numerical aspects of the analysis and design of dams”), от името на д-р инж. Антон Ценков Д. Кисляков представи актуализиран доклад за напредъка ни в организирането на 17-тия Работен семинар по числено изследване на язовирни стени (Benchmark Workshop on Numerical Analysis of Dams), който през 2024 г. ще бъде проведен в София. Уточнени бяха конкретните задачи, по чието формулиране вече се работи по същество. В работата на ТК „Сигурност на язовирните стени” (TC H “Dam safety”), представителят на нашата страна проф. д-р инж. Димитър Кисляков участва като редовен негов член. Председателят на БДГЯ участва и в Генералната асамблея и проведе редица контакти с чуждестранни колеги и представители на специализирани фирми.
27-ми конгрес и 90-та годишна среща на Международната комисия по големите язовири – ICOLD в Марсилия (Франция)
От 27. май до 3. юни 2022 г. в Марсилия (Франция) се проведоха поредните 27-ми конгрес и 90-та годишна среща на Международната комисия по големите язовири – ICOLD. По различни причини, този път в работата на този най-авторитетен форум в областта на язовирите в света не можа да вземе участие някой от членовете на Управителния съвет (УС) на Българското дружество по големите язовири (БДГЯ) – Национален комитет към ICOLD. За щастие, нашата страна беше представена от д-р инж. Антон Ценков, който участва в научната програма на форума и в Генералната асамблея на ICOLD от името на България. Д-р инж. А.Ценков изнесе в научната програма на конгреса по Въпрос 104 и единствения представен от страната ни доклад „Strengthening of Beli Iskar concrete gravity dam“ с автори Антон Ценков, Димитър Кисляков и Огнян Тодоров. Като член на Технически комитет (ТК) „Изчислителни аспекти на анализа и проектирането на язовирни стени” (TC A “Numerical aspects of the analysis and design of dams”), д-р инж. Антон Ценков потвърди взетото през 2019 г. решение, традиционният Работен семинар по числено изследване на язовирни стени (Benchmark Workshop on Numerical Analysis of Dams), който се провежда на всеки две години, през 2024 г. да бъде проведен в София. Домакин на тази специализирана високо технологична работна среща ще бъде БДГЯ, а изместването с една година (вместо през 2023 - през 2024 г.) се наложи поради ограниченията, свързани с епидемията от COVID-19. Работата ни по подготовката на този семинар вече започна. В ТК „Сигурност на язовирните стени” (TC H “Dam safety”), представителят на нашата страна проф. д-р инж. Димитър Кисляков (председател на БДГЯ) участва в работата дистанционно.
Световен ден на водата
По традиция, Българското дружество по големите язовири (БДГЯ) – Национален комитет на страната ни към
Международната комисия по големите язовири (ICOLD), отбелязва Световния ден на водата всяка година на 22. март с научно-приложна конференция.
Поради епидемичната обстановка, тази традиция беше временно прекъсната, но за щастие тази година отново можахме да се съберем и непосредствено
да обсъдим определени въпроси, свързани с водите на България. Тази година, по случай Деня на водата организирахме по-широк дискусионен форум, посветен на язовирите у нас.
Срещата се проведе на 15. април в Аула максима на Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) на бул.”Хр.Смирненски” 1 в София.
Целта ни беше този път да съберем възможно най-широк кръг от заети в тази област, респ. заинтересовани и отговорни страни, които да се срещнат в конструктивен диалог на тема:
Състояние на язовирите в България. Актуални проблеми и идеи за решения.
Тя ще се проведе на 15. април 2022 г. от 13:00 часа в Аула максима на Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) на бул.”Хр.Смирненски” 1 в София.
Предвидените дискусии бяха насочени по две конкретни теми, както следва:
1) Административни проблеми на язовирите у нас (собственост, нормативна уредба, административни процедури, изисквания за безопасност, отговорности)
2) Водностопанска експлоатация на язовирите у нас (водни ресурси – данни, анализи, планиране, климатични промени, рискове)
След кратки приветствия от Ректора на УАСГ проф. Иван Марков, Зам.-министъра на енергетиката инж. Д. Николов, Председателя на управителния съвет на
Държавното предприятие за управление и стопанисване на язовири (ДПУСЯ) г-н Ц. Бънчев, Председателя на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН)
г-н П. Горновски, по първата тема доклади изнесоха инж. Ив. Бузов от ДПУСЯ, инж. М. Пирянкова от ДАМТН и г-н Бл. Станчев от Националното сдружение на общинитe
в Република България (НСОРБ). В тези доклади бяха поставени основните проблеми в областта на язовирите у нас от гледна точка на съответната институция. След кратка почивка,
по втората тема доклад изнесе инж. П. Балиева от Дирекция „Управление на водите“ на МОСВ, в който бяха изяснени принципите и механизмът, по които се извършва управлението на водите у нас.
След това проф. О. Сантурджиян изнесе доклад, в който илюстрира разработен от него модел за водностопанско управление на един язовир, приложен вече успешно към редица обекти в страната.
Работните презентации са на разположение на заинтересовани колеги при ръководството на БДГЯ.
Повече от общо четири часа не стигнаха за представянето на основните проблеми и дейности в областта на язовирите у нас, като за съжаление не остана
много време за по-обстойни обсъждания по двете основни теми. Това само показа, колко навременна беше тази дискусионна среща в осъществения формат
и колко нужни са именно такива форуми, които да поставят началото на обединени и целенасочени усилия за решаването на насъщните проблеми.
За съжаление, с много малки изключения висшият ешелон на държавното управление не беше представен, въпреки отправените покани.
Същото се отнася и до средствата за масова информация, с изключение на браншовият вестник „Строител“, който отрази събитието.
Все пак, след двете години на осезаема изолация, проведената среща беше радостен повод за присъствена среща на
специализираната колегия и на заинтересованите страни в тази област.
"Световна декларация за сигурността на язовирите"
Текстът на декларацията може да бъде видян тук>>
XI. симпозиум на Европейския клуб на МКГЯ (11th ICOLD EUROPEAN CLUB SYMPOSIUM / 02-04 OCTOBER 2019) на о.Крит, Гърция
От 02. до 04. октомври 2019 година, в Minoa Palace Hotel (Platanias – Chania) на о.Крит в Гърция се проведе 11. симпозиум на Европейския клуб на МКГЯ (11th ICOLD EUROPEAN CLUB SYMPOSIUM). Преди симпозиума имаше консултативен работен семинар в рамките на международния проект HYDROPOWER EUROPE. Семинарът е част от веригата специализирани такива форуми: • Nordic Region: Luleå (Luleå University of Technology), Sweden - 28 - 29th Aug 2019 • Alpine Region: Lausanne (EPFL), Switzerland - 11 - 12th September 2019 • Mediterranean Region: Chania (Cultural Center), Greece - 30th Sept – 1st Oct 2019 В изключително интензивната програма на симпозиума бяха представени доклади по всички аспекти на язовирното строителство, хидроенергетиката и водното стопанство с акцент върху спецификата на задълбоаващи се изменения на климата. По любезна покана на Организационния комитет, в работата на симпозиума като представител на България взе участие председателят на БКГЯ проф. д-р инж. Димитър Кисляков с доклад „S.Petkova, O.Todorov, D.Kisliakov – Numerical Model for 3D Dynamic Analysis of Intake Towers”.
87-ма годишна среща на Международната комисия по големите язовири – МКГЯ (ICOLD) в Отава (Канада)
От 08. до 15. юни 2019 г. в Отава (Канада) се проведе поредната 87-ма годишна среща на Международната комисия по големите язовири – МКГЯ (ICOLD) със симпозиум. В работата на форума, в съответствие с приетите решения на Управителния съвет (УС) на Българското дружество по големите язовири (БДГЯ) – Национален комитет към ICOLD, участва председателят на Дружеството проф. д-р инж. Димитър Кисляков, както и представителят на Stucky Ltd. / Gruner AG от името на България д-р инж. Антон Ценков. В Технически комитет (ТК) „Изчислителни аспекти на анализа и проектирането на язовирни стени” (TC A “Numerical aspects of the analysis and design of dams”), след активна предварителна кампания от страна на нашия Национален комитет и специално представяне на кандидатурата на България от нашия представител в този ТК д-р инж. Антон Ценков бе взето решение, традиционният Работен семинар по числено изследване на язовирни стени (Benchmark Workshop on Numerical Analysis of Dams), който се провежда на всеки две години, през 2023 г. да бъде проведен в София. Домакин на тази високо специализирана работна среща ще бъде БДГЯ. В ТК „Сигурност на язовирните стени” (TC H “Dam safety”) основно беше обсъждан проектът за бюлетин на МКГЯ (ICOLD), който да представлява основно ръководство по сигурност на язовирни стени (Generic guidelines on dam safety). Нашият представител в този ТК проф. д-р инж. Димитър Кисляков (председател на БДГЯ) участва в работата на ТК, като представи позиция от името на БДГЯ, отразяваща особеностите на тази област с нейното историческо развитие у нас и съответно бележки към обсъждания проект за подготвян документ. Председателят на БДГЯ проф. д-р инж. Димитър Кисляков участва и в работата на Генералната асамблея на МКГЯ (ICOLD). Установено и впоследствие потвърдено с изпращането на съответната необходима информация беше и членството на страната ни в Европейския регионален клуб EUROCOLD на МКГЯ (ICOLD).
„XII. Конференция по водно стопанство и хидротехника, 18-19. октомври, Скопие, Република Северна Македония”)
На 18. октомври тази година, в Скопие, Република Северна Македония, се проведе 12. Конференция по Водно стопанство и Хидротехника. Като члед на Редакционния комитет (Editorial board), в работата на конференцията като представител на България взе участие председателят на БКГЯ проф. д-р инж. Димитър Кисляков с доклад „B.Nikolov, D.Kisliakov – Recent aspects of the use of drones in the operation of small dams”. На 19. октомври бе организирано посещение на язовирната стена „Лисиче”.
Протокол Образец 16
На 25.06.2019 г. беше подписан Протокол „Образец 16”, с който Държавна приемателна комисия официално въведе в редовна експлоатация язовир „Пловдивци“ край Рудозем.
ПОВЕЧЕСеминар
В края на март в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) в София се проведе осмият Българо-австрийски семинар по Хидротехническо строителство
ПОВЕЧЕКонференция по Хидротехническо строителство
Конференция на тема строителство, ремонт и реконструкции на хидротехнически съоръжения
ПОВЕЧЕ